6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021

InFor. Culture

1357 POSTS0 COMMENTS

Cilat ishin tiparet kryesore të portretit të Heroit Tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu?

Identikiti fillon nga hunda. Ishte po kaq e panatyrshme, madje edhe më tepër se aq, mungesa e pamjes së Dukës Ferrante, birit trashëgimtar...

Fazani i artë, i njohur gjithashtu edhe si Fazani kinez, shpendi me shumë ngjyra

Fazani i artë, i njohur gjithashtu si fazani kinez, dhe fazani i ylberit, është një zog i egër i rendit Galliformes dhe...

Elsie – shqipja e folur në 147 incizime të dialekteve

“Albanian Dialects” ose “Dialektet shqiptare” ka qenë projekti i fundit i albanologut Robert Elsie- një punë e mrekullueshme për dokumentimin e shqipes...

𝗝𝗼𝗸𝗼𝗻𝘃𝗲𝗻𝗰𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹𝗶𝘁𝗲𝘁𝗶 𝗶 𝗠𝘂𝗵𝗮𝗿𝗿𝗲𝗺 𝗤𝗲𝗻𝗲̈𝘀 – 𝗯𝘂𝗿𝗶𝗺 𝗶 𝗼𝗿𝗶𝗴𝗷𝗶𝗻𝗮𝗹𝗶𝘁𝗲𝘁𝗶𝘁 𝘁𝗲̈ 𝘁𝗶𝗷 𝗸𝗿𝗶𝗷𝘂𝗲𝘀

𝗥. 𝗥𝗨𝗗𝗜: ‘𝗝𝗼𝗸𝗼𝗻𝘃𝗲𝗻𝗰𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹𝗶𝘁𝗲𝘁𝗶 𝗶 𝗠𝘂𝗵𝗮𝗿𝗿𝗲𝗺 𝗤𝗲𝗻𝗲̈𝘀 – 𝗯𝘂𝗿𝗶𝗺 𝗶 𝗼𝗿𝗶𝗴𝗷𝗶𝗻𝗮𝗹𝗶𝘁𝗲𝘁𝗶𝘁 𝘁𝗲̈ 𝘁𝗶𝗷 𝗸𝗿𝗶𝗷𝘂𝗲𝘀’ …𝘱𝘢 𝘢𝘴𝘯𝘫𝘦̈ 𝘮𝘦̈𝘥𝘺𝘴𝘩𝘫𝘦, 𝘔𝘶𝘩𝘢𝘳𝘳𝘦𝘮 𝘘𝘦𝘯𝘢 𝘮𝘣𝘦𝘵𝘦𝘵...

Kjo hartë e shfaq lëvizjen e një shqiponje përgjatë një periudhe 20-vjeçare

Kjo hartë e shfaq lëvizjen e një shqiponje përgjatë një periudhe 20-vjeçare. Asaj iu vendos pajisja për përcjelljen e lëvizjes në Rusi...

Shiten për 5 miliardë dollarë kompanitë Yahoo dhe AOL

AOL dhe Yahoo janë duke u shitur përsëri, këtë herë te një firmë private kapitali. Kompania Verizon do t’ia...

Gjurmë nga serbizimi i popullatës shqiptare nga Qazim Namani

GJURMË NGA SERBIZIMI I POPOLLATËS SHQIPTARE Qazim Namani Të nderuar miq, nga të dhënat në terren...

Një letër e fshehur 194 vjet sfidon versionin e historisë mbi fundin e Ali Pashës

Falë një bashkëpunimi me Auron Taren dhe studiuesin kosovar Bejtullah Destani, gazeta DITA sjell nesër në versionin print për herë të parë...

Napoleon Bonaparta për fenë islame “Muhamedi i prezantoi botës besimin në një Zot të vetëm..”

“Mojsiu e shpalli fenë e Zotit te populli i tij. Jezusi te bota romake, ndërsa, Muhamedi te e gjithë bota. Arabia ishte...

‘SPACE X’ kthehet në Tokë, realizohet misioni i parë me ekuipazh në stacionin hapësinor

Kapsula “Space X Dragon”, me katër astronautë në bord u kthye të dielën në Tokë, duke rënë në oqean, në brigjet e...

TOP AUTHORS

0 POSTS0 COMMENTS
6587 POSTS0 COMMENTS
1357 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Foto të rralla të Mirditës në vitin 1890(Foto)

Në dy fotografi të vjetra të vitit 1890 shihen burrat dhe gratë e Mirditës të veshur me veshje karakteristike që njihen edhe...

Lavamanin mund ta zhbllokoni me këto 3 truke

Gjithçka iu duhet janë këta tre produkte. Pakujdesia gjatë larjes së enëve duke bërë shpeshherë që mbetjet e ushqimeve...

Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për yndyrën e flokëve

Yndyra e flokëve nuk po ju lë të qetë? Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për këtë problem.

Zbulimi i fjalorit që shërbente për korrespondencën e fshehtë

Nga Aurenc Bebja, Francë – 8 Maj 2021 “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e...