6.1 C
Pristina
Thursday, May 25, 2023

edi

13409 POSTS0 COMMENTS

Do habiteni/Çfarë mban të fshehtë përkrenarja e Skenderbeut?!

Okultizmi si vizion alternativ shpjegon gjuhën simbolike të përkrenares Përkrenarja e Skënderbeut është bërë tani pjesë e pandashme e...

Historia e biçikletës në Shqipëri

Nëse ka një qytet që lidhet me historinë e biçikletave në Shqipëri, ky qytet është Shkodra. Prandaj, nëse flasim për historinë e...

Ky është qyteti italian që ju gjobit për një ‘selfie’

Nëse qëndroni shumë gjatë duke bërë foto në qytetin italian të Portofinos do të gjobiteni me 275 euro. Ky vendim, sipas autoriteteve...

Përse ndjeheni të sëmurë kur jeni duke provuar të lexoni në veturë?

Disa njerëz sëmuren kur përpiqen të lexojnë gjatë rrugës, disa tjerë e bëjnë këtë me plot lumturi, por nëse jeni ndër personat...

Këtë helm e pini çdo ditë – nuk e dini se sa ai ju vret

Është e pabesueshme se sa vështirë janë të rrënjosura shprehitë, madje edhe kur e dimë që janë të këqija

Shëroi kancerin pa përdorimin e kimioterapisë, kush është mjeku që u dënua në SHBA

Klinika Bruzinski ka qenë burim shprese dhe shërimi për shumë pacientë që nga themelimi i saj në vitin 2008. Këtu, njerëzit që...

Testi që do të zbulojë nëse keni ndonjë traumë nga fëmijëria juaj

Trauma psikologjike gjen më shumë terren përmes marrëdhënies prind-fëmijë. Prindi që nuk është kujdesur për të zgjidhur disa trauma të thella psikologjike, bëhet emocionalisht i padisponueshëm për...

Njihuni me frutin që ul rrezikun e sulmit në zemër dhe sasia që duhet të konsumoni

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sëmundjet kardiovaskulare janë vrasësit kryesorë në mbarë botën, duke marrë afro 18 milionë jetë çdo vit.

A e dini pse të gjitha xhinset kanë një xhep të vogël?

Ju duhet të keni vënë re xhepin e vogël që kanë të gjitha xhinset brenda xhepit të djathtë përpara. Por pse ekziston?...

Kush ishte Hoxha nga Mitrovica që ua mësonte fshehtas nxënësve shkrimin e leximin në gjuhën shqipe, në kohën kur gjuhë mësimi ishte serbishtja?

Ahmet Efendi Mustafa, u lind në vitin 1880 në Mitrovicë. Shkollen fillore(mejtepin) dhe të mesmen(ruzhdije) i kreu në vendlindje, ndërsa Shkollën Normale...

TOP AUTHORS

3765 POSTS0 COMMENTS
13409 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
3317 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Përse macet nuk duan t’i bartim ngrykë?

Macja juaj nuk është lazdrake dhe refuzon të struket në krahët tuaj derisa jeni duke pushuar në divan? Çdoherë kur e merrni...

Qenin luftarak iliro-arbëror e mbante Aleksandri (Leka) i Madh

NGA GJON KEKA G.Eusebio në një nga veprat e tij tregon se qentë e Epirit apo Arbërisë luftuan me luanët...

Përkundër narratives që mësojmë nëpër shkolla, intelektualët shqiptarë të shekullit XIX vinin nga familje të kamura

Agron Islami Përkundër narratives që mësojmë nëpër shkolla, intelektualët shqiptarë të shekullit XIX vinin nga familje të kamura.

“Skënderbeu i Madh” i autorit anglez Robert Bigsby LL.D.

NGA: GJON KEKA Sikur që kam shkruar edhe më parë në veprat e mia ,edhe këtu po e nënvizoj fortë...