6.1 C
Pristina
Wednesday, September 27, 2023

admin

3765 POSTS0 COMMENTS

Gazeta serbe “Proleter”, 30. janar. 1930: “Fshatra të tëra digjen me qëllim që t’u lirohet vend kolonëve…”

Gazeta serbe “Proleter”, 30. janar. 1930: “Fshatra të tëra digjen me qëllim që t’u lirohet vend kolonëve. Me pushkë, me mitralozë...

Shqiptari ortodoks nga Prishtina dhe pjesëmarrja e tij në vrasjen e shqiptarëve gjatë viteve 1912-1914

Nga Dr. Qazim Namani Sava Petrovic Germija, ka lindur në afërsi të Prishtinës, afër Malit të sotëm të Gërmisë. Sava...

”Trojanët flisnin Pellazgjisht” – Pashko Vasa & Patrick Colquhoum

Në poemat e Homerit termi 'helenë' përmendet vetëm për  një fis, ose vetëm për banorët e një rajoni të kufizuar në Thesali,...

Historiani turk: “Skënderbeu u kthye në vendin e tij si mysliman..” (Video)

Historiani i njohur turk nga Stambolli në dokumentarin "Histori Kosove" të RTK-së ka folur ndër të tjera rreth shqiptarëve dhe konvertimeve fetare...

Zbulimi i antropologut italian: Në Kosovë ka pasur njerëz para 12 mijë vjetësh

Hulumtimet e fundit të kryera nga shkencëtari eminent botëror i artefakteve parahistorike, profesori Emmanuel Anati, dëshmojnë qartë praninë e njeriut në Kosovë...

“Tridhjet krena i ka pre, me shtatë plagë po rri në kambë” Jakup Ferri figurë e rëndësishme historike e shtyrë në harresë

Historia e kombit shqiptar është e lashtë dhe e lavdishme. Kjo histori është përplot figura të ndritshme të cilat kanë dhënë çdo...

Historia e gjeneralit rus me origjinë shqiptare që rrëfeu vlerësimin për luftën në Ukrainë, letra nga Moska për Enverin: Jani ka tradhtuar, s’pranoi të...

Historia e Jani Lufit, gjeneralit rus me origjinë shqiptare, që rrëfeu vlerësimet e tij për luftën në Ukrainë, është sa e veçantë,...

”Fjalimi i Ibrahim Rugovës ka shkaktuar reagime të mëdha në Serbi,..në shtypin perëndimor Rugova u identifikua si intelektuali më i zëshëm në mbrojtjen e...

Strategjia negative Më 26-27 prill të vitit 1988, në Beograd mbahet një takim mes shkrimtarëve të Kosovës dhe atyre...

Historia tragjike e shtatë djemve tiranas më 1989, tentuan të arratiseshin, por kufitarët i ‘sharruan’ me plumba e qeni i bëri copa

Nga Dashnor Kaloci/ Memorie.al publikon historinë tragjike të shtatë djemve kryeqytetas që vendosën të arratiseshin nga Shqipëria në shtatorin e vitit 1989 në fshatrat...

Lekë Dukagjini, cili ishte njeriu i Kanunit? Nga një dasmë e përgjakur deri te pasues besnik i Skënderbeut

Nga Fatos Baxhaku Njeriu i Lekës Duhet të ketë qenë një barrë e rëndë. Eshtë...

TOP AUTHORS

3765 POSTS0 COMMENTS
13469 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
4963 POSTS0 COMMENTS

Most Read

A e keni parë ndonjëherë këtë simbol të parashikimit të motit? Ja çfarë do të thotë

Një përdorues i Twitter postoi një pamje të ekranit të aplikacionit të parashikimit të motit “AccuWeather” me një simbol që e hutoi...

A e dini pse buzëqeshin foshnjat kur janë në gjumë?

Mund të jetë jashtëzakonisht e lezetshme kur foshnjat buzëqeshin në gjumë – por a është një buzëqeshje e vërtetë, apo thjesht një...

Mos i qëroni kurrë mollët, këto janë përfitimet shëndetësore që merrni prej lëkurës së tyre

Një mollë është një nga frutat më të shijshme dhe është vërtetuar shkencërisht se lëvorja e saj përmban më shumë vitamina. Për...

Si ke mundur? – Reagimi i shpejtë i poetit të madh shqiptar, Esat Mekuli, ndaj akademikut serb, Ivo Andriq

Sapo u zbulua qëllimi (elaboarati) fashist i Akademikut serb, Ivo Andriq, kundër kombit shqiptar, pasoj një paknaqësi, frikë, urrejtje dhe zhgënjim në...