Njerëzit mendojnë se vetëm alkooli i fortë është i rrezikshëm për shëndetin tonë. Birra është një pije e lehtë dhe është krejtësisht e padëmshme.

Duke qenë se dëshirojmë një mënyrë jetese të shëndetshme, është koha për të larguar iluzionin e mësipërm. Më poshtë janë pasojat e pakëndshme që priten nga njerëzit që pinë birrë në baza ditore.

Çfarë i ndodh trupit brenda 24 orëve pasi pini birrë:

Ju vuani nga dehidratimi, urinimi i shpeshtë dhe ndiheni të përgjumur.

Ju dukeni të përgjumur dhe të zbehtë dhe keni dridhje, etje, dhimbje koke dhe marramendje.

Ju ndjeni pak marramendje dhe ndjenja të tjera të këndshme.

Efektet e pirjes së birrës në baza ditore

Membrana e mukozës acarohet dhe çrregullohet sekretimi i lëngjeve gastrike duke shkaktuar: gastrit, kapsllëk, melankoli dhe ndjenjë rëndesë në stomak.

Funksioni antitoksik prishet duke rezultuar në krijimin e: proceseve inflamatore si hepatiti dhe cirroza e mëlçisë.

Mosfunksionim në rregullimin e sekretimit të ujit dhe substancave të tretshme në ujë që rezulton në: dobësi në këmbë, pagjumësi, nervozizëm, ulje të imunitetit, çrregullime të ritmit të zemrës dhe probleme me veshkat.

Enët e gjakut vërshojnë dhe zemra mbulohet me një shtresë yndyre, duke sjellë si pasojë: aritmi, tension të lartë, vështirësi në frymëmarrje, sëmundje koronare, infarkt.

Mosfunksionim i procesit natyral të zbërthimit të lëndëve ushqyese, me pasojë: krijimin e pankreatitit.
Çrregullimi i sistemit endokrin që rezulton në:

Tek meshkujt – Shtypja e prodhimit të testosteronit, perimetrit dhe yndyrës së belit.

Tek gratë – Kistet dhe mosfunksionimi i vezoreve, endometrioza dhe madje edhe infertiliteti.

Pra, për të shmangur të gjitha sa më sipër, mbani mend një rregull të thjeshtë: gjithçka është e nevojshme, por me moderim!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here