Kuzhina nuk kufizohet vetëm në gatimin e ushqimit. Ja kujtimi juaj se përbërësit e freskët nga frigoriferi – në fakt krijojnë përzierje për trajtimet e bukurisë që mund t’i bëni në shtëpi.

Skrab buzësh me sheqer

Përbërësit:

1 lugë çaji sheqer organik i papërpunuar (ose në prekje)
1 lugë gjelle vaj kokosi organik
1 lugë gjelle mjaltë Manuka

Udhëzime:

Përzieni sheqerin, vajin dhe mjaltin së bashku në një tas të vogël.
Fërkojeni buzët me gisht në lëvizje rrethore
Shpëlajeni.
Mbajeni deri në dy javë!
Maskë kundër plakjes për fytyrën nga e bardha e vezës

Përbërësit:

1 e bardhe veze
2 lugë çaji lëng limoni
1 lugë mjaltë
Udhëzime:

Rrahim vezën derisa të bëhet shkumë.
Shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin dhe përziejini së bashku.
Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
Aplikoni maskën e bardhë veze në fytyrë me një furçë ose pambuk.
Lëreni maskën për 15 minuta.
Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
Maskë ushqyese për flokët me avokado

Përbërësit:

1 avokado e pjekur
2-3 lugë vaj kokosi
2 lugë mjaltë
2-3 pika vaj esencial (preferojmë livandën)
Udhëzime:

Përziejini të gjithë përbërësit tuaj.
Aplikojeni maskën e flokëve në të gjithë flokët, duke u siguruar që ajo të jetë e lyer plotësisht.
Lëreni maskën të qëndrojë në flokët tuaj për 30 minuta derisa të thahet.
Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
Maskë ftohëse për sytë me kastravec

Përbërësit:

1 kastravec i ftohtë
Udhëzime:

Pritini dy feta kastraveci rreth 1/4 inç të trasha.
Vendoseni mbi qepallat dhe relaksohuni dhe derisa ato të ngrohen.
*Këshillë: Vendosini këto mbi qepallat ndërsa keni maskë për fytyrën.
Maskë fytyre anti-inflamatore me shafran të Indisë dhe tërshërë

Përbërësit:

1/2 filxhan tërshërë
2 lugë çaji shafran i Indisë
2 lugë vaj kokosi
1/2 filxhan ujë të filtruar
Udhëzime:

Përzieni tërshërën dhe shafranin e Indisë në një përpunues ushqimi.
Shtoni vajin dhe ujin në procesor ngadalë.
Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
Aplikojeni maskën në fytyrë dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta.
Shpëlajeni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here