Ishte nje dite e zakonshme me diell ne aeroportin nderkombetare Hilo ne Huawai dhe fluturimi 243 I Aloha Airlines po behej gati per ngritje. Ky fluturim perfshinte nje Boeing 737 dhe do te udhetonte nga Hilo ne aeroportin nderkombetar te Honoluluse. Fluturimi ishte 35 minuta I gjate dhe duke qene nje udhetim kaq I shkurter kompania bente shume fluturime te tilla gjate dites. Ne kete dite te 28 prill 1988 kishte udhetuar qe nga mengjesi sa para e mbrapa ishujve te Huawait. Ne 1 te drekes ky avion do bente fluturimin e tij te 9 . Nderkohe qe pasagjeret po beheshin gati te hipnin ekuipazhi tashme e dinte rutinen e tyre dhe po ju uronte mireseardhjen duke I drejtuar drejt vendeve te tyre. Ne kabine ndodhej piloti Bob Schorntheimer I cili ishte nje pilot ekspert me 8500 ore fluturime dhe me 11 vite eksperience si kapiten I avionit. Perkrah tij ndodhej oficerja e pare Mimi Tompkins e cila gjithashtu kishte eksperience te gjate ne fluturimet me Boeing 737. Por jo vetem pilotet ishin me kaq eksperience por I gjithe ekuipazhi ishte I tille. Mbase ky eshte ekuipazhi me eksperiencen me te madhe qe mund te gjeni. Ku avion ka udhetuar mes ishujve te Huawait per 19 vite me rradhe dhe mban nje rekord prej 89000 fluturimesh dhe sot vetem nje avion tjeter Boeing 737 e thyen kete rekord. Avioni me ne fund u nis ne oren 1:25 te drekes . Pjesen me e madhe te kohes se fluturimit e merr ngjitja e avionit ne lartesine e duhur . Kjo I merr 20 minuta fluturimit dhe lartesia e arritur eshte 7315.2 m. Per kete arsye ekuipazhi fillon te shperndaje pije dhe meze te lehte pasagjereve,teksa ato vazhdojne te ngjiten ne lartesi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here