6.1 C
Pristina
Saturday, June 25, 2022
Home RETROSPEKTIVË Pamje të rralla nga jugu i Shqipërisë

Pamje të rralla nga jugu i Shqipërisë

Fotografitë janë të viteve 1930-1932 dhe flasin shumë për bukuritë e fshatrave shqiptare, edhe pse jetesa ishte e ashpër.
Fotot janë nxjerrë nga koleksioni i gjeografit austriak Ernst Nowack, i cili i ka rënë kryq e tërthor Shqipërisë, në një ekspeditë të vështirë.
Ai udhëton përgjatë Shushicës, pastaj shfaqet në Qafën e Llogorasë, vazhdon në Dhërmi e Himarë e deri në Palasë.
Në këto lloj udhëtimesh i vetmi mjet ishin kuajt dhe një udhërrëfyes i mirë.
Dhe të mendosh që kjo është vetëm një pjesë e vogël e dëshmisë së tij nëpër shtigjet e maleve shqiptare!!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Arkeologët zbulojnë breshkën 2000-vjeçare në Pompei

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një breshkë në Pompei që është gati 2000 vjet e vjetër. Zvarraniku, i gjetur...

Vapë e madhe? Sekreti për të fjetur rehat

Një sekret i zgjuar që mund të na freskojë netët e nxehta të verës, sugjerojnë ekspertët. Është me kosto të ulët dhe...

Misteri i ryymës detare në “Vrimën blu”

“Vrima blu” (Blue Hole) është një pikë turistike e pabesë, për ata që e...

Kush mund të trajtohet me ilaçin e ri të kancerit dhe kur

Në vitin 2020, rreth 340 mijë njerëz vdiqën nga kanceri i zorrës së trashë. Tani një trajtim i ri që jep shpresë...

Recent Comments