6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Shqipëria, dekania e racave, dhe më e vogla mes shteteve – nga...

Shqipëria, dekania e racave, dhe më e vogla mes shteteve – nga Ledjan Zeqollari

Shqipëria, dekania e racave, dhe më e vogla mes shteteve

“…kolonia e vendosur në Itali meriton të përmendet në mënyrë të veçantë. U themelua në shekullin XV nga Skipëtarët të cilët, duke iu larguar sundimit turk pas vdekjes së Skanderbegut, heroit kombëtar, kaptuan Adriatikun. Pesë shekuj kaluan dhe pasuesit e këtyre emigrantëve flasin ende mes tyre gjuhën e stërgjyshërve.

Crispi (Francesco Crispi, ish kryeminstri italian me origjinë arbëreshe) nuk do mungonte të bëhej në kohën tonë përfaqësuesi i shkëlqyer i një race që i kishte dhënë Kishës Romane një papë (Papa Klementi XI Albani) dhe shumë kardinalë, e në art, një nga piktorët më të famshëm italianë, Francesco Albanin, të quajtur “l’Albane”.

Shkëputur prej artikullit të revistës franceze “Je sais tout” dhe shkruar nga Viktor Frobin me titullin “Shqipëria, dekania e racave, dhe me e vogla mes shteteve”. Publikuar në Paris më 15 qershor 1913.

Sipas radhës portretet e tre personaliteteve që janë përmendur në shkrim: 1) Papa Klementi XI Albani; 2) Francesco Albani; 3) Francesco Crispi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments