6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home SHKENCË/TECH Një rekord i ri është shënuar në shpejtësinë e transferimit të të dhënave

Një rekord i ri është shënuar në shpejtësinë e transferimit të të dhënave

Instituti Kombëtar i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (NICT) nga Japonia arriti të vendosë një rekord në transmetimin e të dhënave.

Rekordi i ri i shpejtësisë së të dhënave tani është 1.02 petabit për sekondë. Në përkthim, ai përfaqëson një milion gigabit që rrjedhin në linjë çdo sekondë. Në të njëjtën kohë, gjerësia e brezit të përmendur është e mjaftueshme për të transmetuar 10 milionë burime video 8K në të njëjtën kohë.

Rreth një vit më parë, ekipi hulumtues i të njëjtit institut arriti vetëm një të tretën e asaj që kanë arritur tani, kur bëhet fjalë për shpejtësinë e transferimit të të dhënave.

Thuhet se rekordi është arritur duke përdorur një rrjet me fibra optike që është shumë i ngjashëm me atë të përdorur tashmë për infrastrukturën aktuale të internetit. Studiuesit theksojnë se kjo do të lehtësojë zbatimin dhe përmirësimet e ardhshme kur bëhet fjalë për përpjekjet për t’i bërë këto shpejtësi standarde.

Gjatë eksperimentit u përdorën fijet MCF dhe multipleksimi i gjatësisë valore. Kjo do të thotë që sinjalet me gjatësi vale të ndryshme dërgohen njëkohësisht përmes linjës. Një tjetër risi ishte përdorimi i katër bërthamave, të cilat katërfishuan rrugët e transmetimit të të dhënave.

Kabllot me të njëjtën madhësi si ato nga linja standarde kabllore optike u mbajtën. Hulumtimi u publikua gjatë konferencës ndërkombëtare CLEO 2022. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments