6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KËSHILLA Kompjuteri dhe celulari po ju plakin më shpejt

Kompjuteri dhe celulari po ju plakin më shpejt

Në kohët moderne, të gjithë duan që për një kohë sa më të gjatë të ndjehen sa më të ri, pasi  i druhen palkjes dhe shenjave të saj në fytyrë.

Kjo është arsyeja  përse njerëzit kanë interes jo vetëm ndaj kamerave dhe ndërhyrjeve të shtrenjta, por edhe dietave debësuese.

Sikur të mos mjaftonte, mosha, ushqyerja, mjedisi e të tjera së këto, së fundmi plakjen po e nxit edhe përdorimi i teknologjisë.

Shkencëtarët kanë zbuluar se drita blu që lëshon telefoni, tableti dhe kompjuteri ka një ndikim të fortë në jetëgjatësinë tonë.

Universiteti Shtetëror i Oregonit ka zbuluar se qelizat e lëkurës janë tepër të brishta dhe nuk e përballojnë mirë dritën blu.

Për më tepër, pigmenti i lëkurës nis e shuhet si pasojë e ekspozimit afatgjatë ndaj dritës blu, duke shkaktuar kështu njolla dhe humbje të ngjyrës së njëtrajtshme të lëkurës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments