6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE Studiuesit zbulojnë pemën më të vjetër në botë. Ka moshë 5,000-vjeçare

Studiuesit zbulojnë pemën më të vjetër në botë. Ka moshë 5,000-vjeçare

Një pemë e lashtë alerce e njohur si “gjyshi i madh” në jug të Kilit mund të jetë më shumë se 5,000-vjeçare.

Shkencëtarët nuk ishin në gjendje të përcaktonin një moshë të saktë bazuar te rrathët e pemës për shkak të trungut jashtëzakonisht të madh, raporton Euronews. Por ata kanë arritur në përfundimin se kjo është pema më e vjetër në botë.

Normalisht, një cilindër druri me një diametër prej 1 metri nxirret për të numëruar rrathët e pemëve, por trungu i pemës në Kili ka një diametër prej katër metrash. Jonathan Barichivich, shkencëtari që drejtoi studimin, tha se nga analiza e rrathëve të pemës si edhe nga metodat e tjera që përdoren për të përcaktuar datën, mendojnë se pema është deri 5,484-vjeçare.

“Kjo metodë na tregon se 80% e të gjitha trajektoreve të mundshme të rritjes na japin një moshë të kësaj peme më shumë se 5,000 vjet,” tha Barichivich. “Ka vetëm 20% mundësi që pema të jetë më e re.”

Kjo pemë duket se do të rrëzojë nga froni një pemë pishe në Kaliforni, e cila mban rekordin aktual si pema më e vjetër në botë – 4,853-vjeçare.

Barichivich është i shqetësuar për vazhdimësinë e pemës, sepse shumë njerëz vijnë për ta vizituar çdo vit, shkelin rrënjët e saj si edhe marrin lëvore në shtëpi, gjë që e dëmton pemën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments