6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KAFSHËT Gjithçka që duhet të dini për ushqimin e peshqve dhe çfarë ushqimi...

Gjithçka që duhet të dini për ushqimin e peshqve dhe çfarë ushqimi është ideal për ta

Peshqit, gjithashtu mund të konsumojnë ushqimin që ju përdorni

Kur blini peshq, është po aq e rëndësishme të zgjidhni ushqimin e duhur për ta.

Ashtu si kafshët e tjera, peshqit ndahen në mishngrënës dhe barngrënës, dhe ka një ushqim të veçantë për specie të caktuara, transmeton Telegrafi.

Forma më e zakonshme e ushqimit të peshqve janë flluskat e thata, por ushqimi i thatë mund të gjendet në formë grimcash, në granula pluskuese ose në variante të veçanta për lloje të veçanta peshqish.

Ushqimi i thatë i peshkut shpesh ka më pak fibra, kështu që ndonjëherë rekomandohet të shtoni ushqime bimore për të reduktuar rrezikun e fryrjes ose çrregullimeve të fshikëzës.

Disa lloje peshqish gjithashtu shijojnë ushqimin e ngrirë. Zakonisht përbëhet nga krimba, karkaleca deti, guaca deti, butakë, plankton… Në dyqane mund të gjeni edhe perime të ngrira posaçërisht ose spirulina të destinuara për peshq.

Ju gjithashtu mund të përfshini ushqime të papërpunuara, të tilla si peshqit ose krimbat më të vegjël.

Bimët do t’i përshtaten peshqve që janë barngrënës. Do të shijojnë marule, tranguj, spinaq ose kunguj të njomë. Me ndihmën e një kapëse, jeshillëqet mund t’i varni në murin e akuariumit ose ta lidhni pranë bazës. Sigurohuni që të hiqni ose zëvendësoni perimet e mbetura me ato të freskëta brenda 24 orëve.

Nëse keni lloje të ndryshme peshqish në akuarium, duhet të siguroni ushqim të veçantë për secilin. Nuk janë të rralla rastet kur fermerët e teprojnë me sasinë e ushqimit. Kjo do të sjellë shfaqjen e mbetjeve, por edhe ngrënia e tepërt e peshqve, do të çojë më tej në ndotjen më të shpejtë të akuariumit.

Rregulli për dhënien e sasisë ideale të ushqimit thotë se peshqit duhet të ushqehen vetëm me sasinë që mund të hanë për 5 minuta ose më pak. Përjashtim bëjnë barngrënësit, të cilët mund të hanë më shumë, kështu që ju jeni të lirë t’u hidhni më shumë ushqim. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments