6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE 329 vjet më vonë, falet ”shtriga” e fundit e Salemit

329 vjet më vonë, falet ”shtriga” e fundit e Salemit

U deshën më shumë se tre shekuj, por “shtriga” e fundit e Salem që nuk ishte më gjallë u fal zyrtarisht.

Ligjvënësit e Massachusetts të enjten shfajësuan zyrtarisht Elizabeth Johnson Jr., duke pastruar emrin e saj 329 vjet pasi ajo u dënua për magji në 1693 dhe u dënua me vdekje në kulmin e gjyqeve të shtrigave në Salem.

Johnson nuk u ekzekutua kurrë, por as ajo nuk u fal zyrtarisht si të tjerët të akuzuar gabimisht për magji.

Ligjvënësit ranë dakord të rishqyrtojnë rastin e saj vitin e kaluar pasi një klasë kurioze e klasës së tetë në shkollën e mesme të North Andover mori çështjen e saj dhe hulumtoi hapat legjislativë të nevojshëm për të pastruar emrin e saj.

Legjislacioni pasues i prezantuar nga Senatorja e shtetit Diana DiZoglio, një demokrate nga Methuen, u përfshi në një projekt-ligj buxhetor dhe u miratua.

“Ne kurrë nuk do të jemi në gjendje të ndryshojmë atë që ndodhi me viktimat si Elizabeth, por të paktën mund të rregullojmë”, tha DiZoglio.

Johnson është shtriga e fundit e akuzuar që do të lirohet, sipas Witches of Massachusetts Bay, një grup i përkushtuar ndaj historisë dhe njohurive të gjuetisë së shtrigave të shekullit të 17-të.

“Për 300 vjet, Elizabeth Johnson Jr. ishte pa zë, historia e saj humbi me kalimin e kohës,” tha senatori i shtetit Joan Lovely, nga Salem.

Johnson ishte 22 vjeç kur ajo u kap nga histeria e gjyqeve të shtrigave dhe u dënua me varje.

Në më shumë se tre shekujt që pasuan, dhjetëra të dyshuar u liruan zyrtarisht, duke përfshirë nënën e vetë Johnson, vajzën e një ministri, dënimi i të cilit përfundimisht u anulua./21Media

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments