6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE Historia e komandove/ Forcat speciale të ushtrisë, si u organizuan ndër vite

Historia e komandove/ Forcat speciale të ushtrisë, si u organizuan ndër vite

Të lindur zyrtarisht në Britaninë e Madhe në vitin 1940 me urdhër të kryeministrit Winston Churchill, komandot në fakt e kanë origjinën nga Lufta e Dytë Anglo-Boer (1899-1902), gjatë së cilës kolonët afrikanë që luftuan ushtrinë britanike u organizuan në njësi të lëvizshme të quajtura “kommandos”. Qëllimi i këtyre forcave speciale, të përbëra nga njerëzit më të mirë, është të kryejnë goditje me dorë, bastisje përtej linjave të armikut, ose misione në çdo rast të karakterizuar nga një shkallë e lartë vështirësie dhe rreziku.

1-Komandot e Marinës Mbretërore (Mbretëria e Bashkuar), 1942
Departamentet e para të formuara nga britanikët fillimisht përbëheshin nga vullnetarë, të gjithë personel të ushtrisë, por që nga viti 1942 marinsat mbretërorë formuan edhe batalionet e tyre komando, tani të organizuara në Brigadën e Komandove Mbretërore Detare, forca amfibe. të marinës britanike. Ky ushtar mban ende uniformën standarde të këmbësorisë britanike në Luftën e Dytë Botërore, por dallohet nga kapelja e thurur, tipike e komandove. Arma është Lee-Enfield Nr. Kalibri 4 Mk I 0,303 (7,7×56 mm).

2-Operatori Xa Mas (Itali), 1941.
Sulmuesi italian i Luftës së Dytë Botërore ishte i pajisur me pajisje nënujore pothuajse tërësisht rezultat i zgjuarsisë së tyre: kostum i papërshkueshëm nga uji në kanavacë gome rezistente. Aparat për frymëmarrje me oksigjen (ARO) dhe maskë nw kokw, për të përballuar një orë zhytjeje.

3-Spetsnaz (Rusi)
Spetsnaz qëndron për “spetsialnogo naznacenija” (“detyra speciale”) dhe tregon trupat speciale të forcave të armatosura ruse, nën komandën e shërbimit sekret ushtarak (GRU), shërbimet e inteligjencës civile (KGB, më vonë FSB). Ilindur gjatë Luftës së Ftohtë për të depërtuar në Perëndim dhe për të dëmtuar rrjetin komandues të NATO-s. Armatimi është standardi i Ushtrisë së Kuqe: automatik AK-47, AK-74, SVD dhe RPK. Uniforma është një kaki e thyer me një kapele me buzë të gjera dhe çizme të gjata deri në gjunjë. Në Afganistan ata mbanin të njëjtat uniforma, bluzën me vija bardh e kaltër që karakterizon njësitë më të mira sovjetike dhe tani ruse.

4-Sayeret Matkal i Tsahal (Izrael), 1976.
Ndër njësitë më të rëndësishme të forcave speciale izraelite, njësia “Sayeret Matkal” ka detyrën e zbulimit dhe mbledhjes së informacionit në thellësi, por edhe vepron në aksion të drejtpërdrejtë. Ndryshe nga njësitë e tjera “Sayeret” (“zbuluese”) të ushtrisë, ajo varet drejtpërdrejt nga Shtabi i Përgjithshëm (i quajtur “Matkal”) i IDF, Forcat e Mbrojtjes izraelite (të quajtura Tsahal). Ky operator i bastisjes në Aeroportin Entebbe – një nga bëmat më të guximshme të njësisë, – ishte i pajisur me uniforma kamuflazhi dhe pushkë sulmi AK-47 të furnizuara për parakejtë e Ugandës. Ka një karikator të dytë të bashkuar me shirit ngjitës me atë të futur tashmë në armë, i cili në fazën e ngarkimit e lejon atë të jetë gati për përdorim.

5-Seal Team Six (SHBA), 2011.
Një nga operatorët Seal të Team Six (DEVGRU) ndërhyri në Operacionin Neptun Spear, bastisja kundër Bin Laden në Abottabad (Pakistan): ai ka një pushkë sulmi HK-416 dhe një helmetë në përdorim të forcave speciale, me hapje të mëdha në anët për të lejuar të mbajnë kufjet e sistemeve të komunikimit me të cilat është i pajisur secili anëtar, pajisje për shikim natën GPNVG-18, me 4 okularë në vend të pajisjeve tradicionale dylbi ose të vetme.

6-Komando-Marina (Francë)
Komando-Marinët përfaqësojnë komponentin e forcave speciale të marinës franceze. Historia e tyre daton që nga Lufta e Dytë Botërore, kur elementë që i përkisnin “Francës së Lirë” u bënë pjesë e batalionit britanik “No 4 Commando”, me të cilin sulmuan qytetin bregdetar të Ouistreham gjatë zbarkimit të Normandisë. Aktualisht, specialiteti ka një strukturë operacionale të artikuluar në pesë njësi Komando (që mbajnë emrat e komandantëve të famshëm që kanë shkruar historinë e tij) me secilin prej tyre të orientuar në një rol specifik.

Kjo ishte vetëm një shije e numrit të “Focus Storia Wars” kushtuar forcave speciale dhe operacioneve të tyre: Arditi në Kol Moschin, Decima Mas në Aleksandri, izraelitët në Entebbe, bastisjet me kanoe të marinsave mbretërorë, fiaskoja e Deltës. Forca në shkretëtirën iraniane, gjuetia e Bin Ladenit, Komsubina e Marinës Italiane dhe trajnimi i forcave speciale, me një zhytje në të kaluarën – nga ninja te boerët – dhe uniformat e të gjitha departamenteve më të mira të të gjitha kohërave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Recent Comments