6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Tito, Kosova dhe Jugosllavia 

Tito, Kosova dhe Jugosllavia 

Daut Dauti

Me pak fjalë, Tito mund të përshkruhet si njeriu që krijoi një federatë të quajtur Rebublika Socialiste Federative e Jugosllavisë me qëllim që ta ruante këtë shtet pas vdekjes së tij. Në këtë federatë të gjithë popujt do të ndjeheshin të barabartë. Shqiptarëve, duke ua krijuar Krahinën Autonome të Kosovës, i futi në federatë dhe ua lejoi një zhvillim të identitetit kulturor nacional. Por, shqiptarëve nuk ua mundësoi që këtë identitet dhe rezultatin e autonomisë ta mbronin në rast nevoje, më konkretisht në rast të shpërbërjes së federatës, siç ua mundësoi të tjerëve. Shqiptarët kanë qenë të përjashtuar nga roli kryesor në njësitë elitare mbrojtëse, siç janë ushtria, policia dhe shërbimi sekret (UDB). Në këto shërbime shqiptarët as në krahinën e tyre autonome nuk e kishin rolin kryesor e lëre më në federatë. Pra, shqiptarët kanë qenë të pambrojtur. Prandaj, Sllovenia, Kroacia dhe Bosnjë e Hercegovina, duke qenë republika, ishin edhe shtete dhe patën mundësi të mbroheshin nga ideja serbomadhe dhe të pavarësoheshin. Pasi që Kosova nuk e pati këtë mundësi, i është dashur që të vetorganizohet dhe me ndihmë nga jashtë të luftoj e të pavarësohet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments