6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Kasaforta misterioze e muzeut u hap më në fund pas 50 vjetësh

Kasaforta misterioze e muzeut u hap më në fund pas 50 vjetësh

Një muze i Indianës në ShBA njoftoi se punëtorët ishin në gjendje të zgjidhnin një mister 50-vjeçar duke hapur një kasafortë dhe duke zbuluar një fletë letre me informacion sigurimi.

Muzeu Ruthmere në Elkhart tha se kasaforta e murit ka qenë aty që përpara hapjes së muzeut në 1973 dhe besohet se nuk është hapur për vite më shumë sesa ka qenë në funksion muzeu.

Ata në një postim në Facebook u shprehën se kombinimi i numrave të kasafortës u gjet me ndihmën e ish-banorit të Ruthmere, Bob Deputet dhe vajzës së tij, Cathy O’Connor.

Punëtorët e përdorën kombinimin për të hapur kasafortën dhe zbuluan një fletë të vetme letre me informacion sigurimi.

“Mjerisht, paratë ishin zhdukur prej kohësh”, thuhet në postim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008)

Nga Jahja Drancolli Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008): Ndërhyrja në fasadën e...

Recent Comments