6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Liqeni që po zbulon sekretet e errëta

Liqeni që po zbulon sekretet e errëta

Policia e Las Vegasit po gjen gjithnjë e më shumë mbetje të trupave njerëzore në liqenin Mead, i cili ndodhet afër këtij qyteti.

Ndërsa liqeni filloi të tërhiqej ose të tkurret për shkak të thatësirës, ​​tani ai po zbulon sekretet e tij të errëta.

Në fillim të majit të këtij viti, një trup u gjet në një fuçi në bregun e liqenit dhe më shumë mbetje njerëzore u gjetën të shtunën.

Policia paralajmëron se ndoshta do të gjejë më shumë trupa ndërsa liqeni tërhiqet.

Javën e kaluar, në bregun me baltë të liqenit u gjet një fuçi me mbetjet e një trupi njeriu. Policia tha se ishte një person që u vra në vitet ‘70 ose ‘80.

Fuçia e gjetur, e gërryer rëndë, i ngjan një fuçie industriale dhe u vu re nga njerëzit që lundronin në një varkë.

Mbetjet e fundit njerëzore u zbuluan të shtunën nga dy motra që po vozisnin në një dërrasë në liqen.

“Në fillim mendova se ishin mbetjet e një dele, por më pas u afruam pak dhe pamë një nofull njeriu. Ishte e vështirë për mua të besoja se në fakt gjetëm mbetjet e një trupi njeriu”, tha njëra nga motrat, Lindsey Melvin.

Rezervuari më i madh i ujit të pijshëm në Amerikë, Liqeni Mead, furnizon me ujë 20 milionë njerëz në një zonë që shtrihet nga Las Vegas në Los Angeles.

Niveli i liqenit filloi të bjerë në vitin 2000 dhe situata po përkeqësohet me thatësirat më të shpeshta dhe ndryshimet klimatike.

Niveli i tij aktual është më i ulëti që nga viti 1937.

Qyteti i Las Vegasit, i vendosur pranë liqenit, ka qenë një strehë për kriminelët e lidhur me mafien për pothuajse të gjithë shekullin e 20-të dhe besohet se anëtarët e organizatave mafioze kanë hedhur trupat e armiqve të tyre në ujërat e thella të këtij liqeni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments