6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Shkaktarët e marramendjes, shenjë paralajmëruese e ..

Shkaktarët e marramendjes, shenjë paralajmëruese e ..

Papritur gjithçka kthehet, toka fillon të lëkundet, duket se diçka e pakuptueshme po na tërheq poshtë ose na bëhet e zezë para syve, dhe ndonjëherë shohim yje. Shumë njerëz ankohen te mjeku i familjes për marramendje dhe çrregullime të ekuilibrit.

Shkaqet, të cilat mund të jenë fizike dhe emocionale, janë po aq të ndryshme sa edhe simptomat. Marramendja në vetvete nuk është sëmundje, por shenjë se diçka nuk është në rregull, transmeton KP.

Shtypja e ulët i gjakut mund të jetë shkaktar i marramendjes
Keni marramendje kur ngriheni nga divani apo nga krevati në mëngjes? Pastaj, në shumë raste, pas saj qëndron presioni i ulët i gjakut. Presioni në këtë rast zakonisht bie në një vlerë nën 100/60 mmHg.

Zakonisht nuk ekziston rreziku i pasojave fizike afatgjata, pasi ndryshe nga tensioni i lartë, në këtë rast nuk mund të pritet dëmtim i enëve të gjakut apo organeve.

Ndihmoni në rastet akute: pini të paktën 0.5 litra ujë shpejt, dhe pastat e kripura janë gjithashtu të dobishme. Ju gjithashtu duhet të shtriheni dhe të ngrini këmbët tuaja (p.sh. në një jastëk).

Mungesa e lëngjeve çon shpejt në marramendje
Trupi ynë përbëhet nga 70 për qind ujë. Prandaj, nuk është çudi që trupi ynë del jashtë ekuilibrit kur ka shumë pak lëngje. Duhet të pini të paktën dy deri në tre litra ujë në ditë – edhe më shumë nëse është shumë e nxehtë. Kjo siguron që gjaku ynë të mos trashet dhe që organet tona të furnizohen në mënyrë adekuate.

Inflamacioni në zgavrën e gojës mund të jetë shkaku i marramendjes
Miliarda baktere jetojnë në zgavrën tonë me gojë, dhe ato sigurojnë florën orale të paprekur dhe largojnë mikrobet e rrezikshme. Nëse flora e gojës është jashtë ekuilibrit, zhvillohet inflamacioni i mishrave të dhëmbëve dhe bakteret hyjnë në trup përmes enëve të gjakut. Pasojat e mundshme të lajmëruara shpesh nga marramendja: inflamacion i muskulit të zemrës, sulm në zemër apo edhe goditje në tru. Kini kujdes me dhëmbët që janë trajtuar në kanalet e rrënjës dhe bakteret shpesh vendosen atje, pa u vënë re.

Çfarë duhet të bëni nëse keni marramendje gjatë shtatzënisë: Shtrihuni në këtë pozicion dhe ja kur keni nevojë urgjente për një mjek!

Çfarë duhet të bëni nëse keni marramendje gjatë shtatzënisë: Shtrihuni në këtë pozicion dhe ja kur keni nevojë urgjente për një mjek!https

Tensioni në qafë dhe shpatulla shkakton marramendje

Ngarkesa të forta dhe të parregullta tendosin muskujt dhe tendinat tona. Rezultati është tensioni. Mund të shkaktojë gjithashtu marramendje për shkak të shtrëngimit të nervave ose enëve të gjakut. Ndonjëherë ka edhe një hernie diskale pas saj.

Mungesa e vitaminës B12 mund të jetë shkaku
Kjo vitaminë luan një rol kyç në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ata transportojnë oksigjen përmes trupit dhe kështu e mbajnë zemrën në lëvizje. Përveç kësaj, vitamina B12 zbërthen toksinën qelizore homocisteinë, e cila dëmton sistemin tonë kardiovaskular dhe enët e gjakut. Për parandalim duhet të hani mish viçi, peshk, produkte qumështi dhe vezë, për veganët janë një zëvendësues i mirë dhe preparate nga farmacia.

Shqetësimet dhe stresi si shkaktarë
Trishtimi dhe shqetësimi rëndojnë trupin tonë në planin afatgjatë. Shumë ekspertë shohin gjithnjë e më shumë probleme psikologjike si shkak të marramendjes – shpesh të kombinuara me sëmundje organike. Klinikat e specializuara mund të ndihmojnë të sëmurët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments