6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kafka 2000 vjeçare e një luftëtari peruan e shkrirë së bashku me...

Kafka 2000 vjeçare e një luftëtari peruan e shkrirë së bashku me metal

Kafka 2000 vjeçare e një luftëtari peruan u gjet se ishte shkrirë së bashku me metal në një nga shembujt më të vjetër në botë të kirurgjisë së avancuar. Muzeu i Osteologjisë në Oklahoma thotë se kafka, e cila është në koleksionin e saj, raportohet të ketë qenë ajo e një burri që u plagos gjatë betejës.

Burri i mbijetoi operacionit pavarësisht mungesës së teknikave të fundit sterile dhe anestezisë moderne. Kafka kishte gjithashtu një copë metali të vendosur në kafkë për të riparuar frakturën. Kafka në fjalë është një shembull i një kafke të zgjatur peruane, e cila është një formë e lashtë e modifikimit të trupit. Anëtarët e fisit qëllimisht deformonin kafkat e fëmijëve të vegjël duke i lidhur me leckë apo edhe duke lidhur kokën mes dy copa druri.

Kafka 2000 vjeçare e një luftëtari peruan e shkrirë së bashku me metal

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments