6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KAFSHËT Këto janë aromat që macet nuk i durojnë dot

Këto janë aromat që macet nuk i durojnë dot

Macet kanë një nuhatje çuditërisht të fortë. Për më tepër, ajo është dukshëm më e fortë se njeriu, më saktë nëntë deri në 16 herë

Macet kanë midis 45 dhe 200 milionë qeliza të ndjeshme ndaj aromës në hundë, kurse njerëzit vetëm 5 milionë.

Macet, kur eksplorojnë mjedisin, mbështeten më shumë në shqisën e tyre të nuhatjes sesa në shikimin ose ndjesinë.

Kjo është arsyeja pse është mirë të dini se çfarë aromash nuk mund të durojnë macet, transmeton Telegrafi.

Disa erëza dhe barishte

Macet irritohen nga ruta, livanda, rozmarina, nenexhiku, geraniumet, eukalipti dhe trumza. Vaji i mentes dhe livandës konsiderohen helmues për macet.

Bananet

Ekspertët besojnë se macet irritohen nga aroma e bananeve për shkak të kaliumit që përmban.

Agrumet

Kur bëhet fjalë për agrumet që macet i urrejnë, lartë në listë janë portokallet, limonët dhe limetat.

Piperi, kërri, mustarda dhe kanella

Në përgjithësi, macet nuk i pëlqejnë aromat e athëta.

Pisha, kedri dhe mentoli

Ndërsa disa preferojnë pastrues me këto aroma, kini parasysh se ato mund të irritojnë macen tuaj.

Kuti rëre e pistë

Nëse kutia me rërë e maces suaj nuk pastrohet, ajo ndoshta do të ndalojë përdorimin e saj dhe do të gjejë një vend tjetër për të defekuar.

Peshku i kalbur

Ashtu si njerëzit, macet nuk e tolerojnë erën e ushqimit të prishur, veçanërisht të peshkut të prishur.

Sapunët dhe deodorantët

Sado që irritohen nga produktet e pastrimit, macet nuk e pëlqejnë erën e sapunit dhe deodorantit. Për më tepër, ata shqetësohen nga çdo gjë që mban erë kimie.

Vajra esenciale

Për shkak të përqendrimit të lartë të përbërësve, aroma e vajrave esenciale te macet është zakonisht shumë e fortë dhe mund të shkaktojë një reagim të rëndë. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments