6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home RETROSPEKTIVË GJURMËT QË U ZHDUKËN – SHKOLLA ”SKENDERBEG”, MITROVICË…

GJURMËT QË U ZHDUKËN – SHKOLLA ”SKENDERBEG”, MITROVICË…

Sot, më 7 mars, në Ditën e Mësuesit, po lexoj se ish Shkolla e muzikës në Mitrovicë qenka rrafshuar me tokë.Për arsimin shqip në Komunën e Mitrovicës në librin Thesar kombëtar i mërgatës shqiptare në Suedi nr. 11, viti 2021, kam botuar shkrimin prej 20 faqesh me titullin ”FOTOALBUM I VOGËL PËR ARSIMIN SHQIP NË MITROVICË PËR PERIUDHËN 1915 – 1959”. Çfarë paraqiste kjo godinë për shkollën në gjuhën shqipe, po jap një ekstrakt të shkurtër nga ky shkrim.Foto 1: Foto nga viti 1915. Hapja e shkollës shqipe në Mitrovicë. Të pranishëm janë: nxënësit shqiptarë, paria e qytetit dhe oficerë austro-hungarezë.Foto 2: Foto nga viti 1941. Mësuesja Lina (Simon) Shkreli duke parakaluar me nxënësit e saj nëpër rrugët e qytetit të Mitrovicës.Foto 3: Foto nga viti 1942. Mësuesi Bedri Gjinaj dhe mësuesja Lina Shkreli me nxënësit e shkollës fillore “Skenderbeg” në Mitrovicë.Foto 4: Foto nga viti 1942: Nxënës dhe mësimdhënës të shkollës fillore “Skenderbeg” në Mitrovicë. Foto 5: Nxënës të shkollës fillore “Skenderbeg” pas shfaqjes së dramës “Amë e bijë” të Vinçenc Prenushit, Viti 1942.Foto 6: Viti 1942. Grupi i valltareve të shkollës fillore “Skenderbeg” në Mitrovicë: Shiverzade Badivuku, Hajrunisah Beqiri, Alije Deva, Sadije Metarapi, Medush Shala, Nedime Sorra, Mejreme N., Nadire Deva, Xhevahire Metarapi, Sazane Deva, Lemane N., Nazire Prekazi, Makushe Kollari etj. Foto 7: Kori i shkollës fillore “Skenderbeg” në Mitrovicë me mësuesin e muzikës Emil Miloti nga Shkodra, këngëtar e kitarist i njohur. Viti: 1942.Foto 8: Nxënëset balerina të shkollës fillore ”Skenderbeg”. Viti 1942.Burimi: Fetah Bahtiri

May be an image of 2 people, people standing and outdoors
May be an image of 4 people, people standing and outdoors
May be an image of 5 people and people standing
May be an image of 3 people and people standing
May be an image of 3 people and people standing
May be an image of 13 people and people standing

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments