6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SHKENCË/TECH SpaceX mbyll tjetër mision të suksesshëm të dërgimit të njerëzve në hapësirë

SpaceX mbyll tjetër mision të suksesshëm të dërgimit të njerëzve në hapësirë

Katër astronautë u rikthyen me sukses në Tokë në një kapsulë Crew Dragon të SpaceX duke i dhënë fund misionin të tyre gjashtë mujor në (ISS).

Me tu shkëputur nga ISS ekuipazhi hyri në atmosferën e Tokës përpara se parashutat të hapeshin në brigjet e Floridas në 12:43 me orën lokale.

Në bordin e Crew Dragon ishin tre astronautë të NASA, Tom Mashburn, Raja Chari dhe Kayla Barron si dhe astronauti Gjerman Matthias Maurer i Agjencisë Evropiane të Hapësirës.

Pjesë e misionit Crew-3, astronautët u dërguan në hapësirë në Nëntor. Që kur mbërritën ata kryen eksperimente dhe mirëmbajtën stacionin hapësinor.

Rikthimi i sigurte i Crew-3 në Tokë shënon një tjetër fluturim rutinë në hapësirë për SpaceX dhe NASA. Aktualisht SpaceX ka një kontratë me agjencinë Amerikane për dërgimin e astronautëve në hapësirë në mënyrë periodike. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments