6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home LETËRSI Të uroj më së pari të duash 

Të uroj më së pari të duash 

Viktor Hygo, Poezi

Të uroj

Të uroj më së pari të duash 
E duke dashur, do të të duan edhe ty 
Dhe ata që s’të duan, harroji 
E përtej harrimit, mëritë e vjetra kurrë mos t’i kujtosh!

Të uroj të vazhdosh të duash pa u dëshpëruar 
Të uroj që edhe sikur mes miqve të tu 
Të ketë të pasjellshëm, të pamatur e t’pamend 
Ti, ti… qëndro gjithmonë trim e besnik 
Pse mes tyre ka për të qenë edhe një i vetëm 
Tek i cili ti mund të besosh padyshim 
Pse jeta vetë është e tillë.

Të uroj gjithashtu të kesh armiq 
Të shumtë, a një të vetëm, aq sa ti të kuptosh. 
E kështu të mund të mësosh zemërgjerësinë prej tyre 
Dhe ndër ta, të jetë qoftë edhe një i drejtë, 
Aq sa ti të mos ndjehesh krejt i sigurt.

Të uroj më shumë të jesh i vlefshëm, po jo i pashembullt 
E në çaste të vështira 
Kur asgjë nuk shkon si duhet 
Vlera jote të të japë forcë e kurajo të vazhdosh.

Të uroj po ashtu të jesh zemërgjerë 
Jo me ata që lajthisin pak 
Sepse kjo është e lehtë 
Por me ata që gabojnë trashë e janë të pandreqshëm 
Dhe duke shprehur zemërgjerësinë tënde 
Ti mund të shërbesh si shembull për të tjerë.

Të uroj gjithashtu që duke qenë i ri 
Të mos rrekesh të piqesh me të shpejtë 
E kur rritur të jesh 
Të mos këmbëngulësh të hiqesh më i ri 
E duke qenë plak, të mos pushtohesh prej dëshpërimit 
Sepse çdo moshë ka bukurinë e dhimbjen e saj.

Nuk të uroj të jesh i trishtuar. Oh jo! 
Jo gjithë vitin, por ta njohësh trishtimin veç një ditë! 
E kështu të çmosh 
Që e qeshura e rigjetur është edhe më e mirë 
Se një e qeshur e rëndomtë, e vakët, e shpëlarë që të dëmton.

Të uroj mes tjerash të mbjellësh një farë 
Një farë të vockël fare 
E ta shoqërosh gjithë rritjen e saj 
Për të zbuluar prej sa shumë jetësh është ndërtuar një pemë.

Të uroj gjithashtu të kesh edhe pak para 
Aq sa nevojiten e t’ia dalësh mbanë 
E që së paku një herë në vit të reflektosh 
Mbi ato para e të thuash: “Janë të miat, i kam fituar vetë!” 
Për ta bërë të qartë e të njohur: 
Se kush është pronar i kujt!

Të uroj gjithashtu të mbash sa më gjatë t’jetë e mundur 
Gjithçka që dashuron 
E nëse dashuritë shkojnë, të mund të qash pa u ankuar 
E të vuash pa u ndjerë fajtor!

Të uroj së fundmi 
Që nëse je një burrë, të kesh një grua të mirë 
E nëse je një grua, të kesh një burrë të mirë. 
Nesër, pasnesër e sërish të pasnesërmen 
Edhe sikur rraskapitur të jeni 
Ta gjeni buzëqeshjen si në t’parën ditë dashuruar 
të jeni gjithnjë!

E nëse të gjitha këto ndodhin për ty 
Atëherë, s’do të kem më asgjë të të uroj!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments