6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE Pse Pashkët Ortodokse dhe Katolike festohen në ditë të ndryshme

Pse Pashkët Ortodokse dhe Katolike festohen në ditë të ndryshme

Shumë nuk mund ta kuptojnë pse praktikisht festohet një festë e festuar nga kishat Ortodokse dhe Katolike ditë të ndryshme… Me rritjen e krishterimit, Pashkët festoheshin pothuajse çdo javë. Në shekullin e 2-të, u vendos që kremtimi të bëhej një ngjarje vjetore. Pashkët u festuan menjëherë së bashku me Pashkën, por më vonë filluan të festohen një javë më vonë, të Dielën. Në vitin 325, u vendos që të festohej Pashkët çdo vit. Nëse Pashka përkonte me Pashkën Hebraike, riplanifikojeni kremtimin. Data u përcaktua në varësi të hënës së plotë. Pas 128 vjetësh, hënat e plota u zhvendosën, kështu që Pashkët Katolike dhe Ortodokse filluan të festohen në ditë të ndryshme. Në shekullin e 16-të, pati një përpjekje nga Papa Gregori i Trembëdhjetë për të futur një kalendar të ri, si dhe Pashkën Gregoriane, por Patriarku i Konstandinopojës urdhëroi që të gjithë duke respektuar kalendarin e ri të konsideroheshin apostatë, duke lënë datën e vjetër të festimit. Sot, Pashkët Katolike dhe Ortodokse festohen në ditë të ndryshme, shumë rrallë bien në të njëjtin numër. Kjo ndodhi vetëm disa herë: në 1, 4, 7, 10, 11 dhe 14 pas mijëvjeçarit (2000).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments