6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE Kirurgu që i qëndroi solemnisht betimit human të mjekut dhe besnikërisht kujdesit...

Kirurgu që i qëndroi solemnisht betimit human të mjekut dhe besnikërisht kujdesit ndaj pacientit.

Në një pjesë të betimit të tij, Hipokrati ndër të tjera thoshte se “profesionin tim do ta ushtroj me ndërgjegje e me dinjitet”, po ashtu e ushtroi profesionin e tij human edhe kirurgu pogradecar, Nikolla Niça.

Nikolla Niça

Në një pjesë të betimit të tij, Hipokrati ndër të tjera thoshte se “profesionin tim do ta ushtroj me ndërgjegje e me dinjitet”, po ashtu e ushtroi profesionin e tij human edhe kirurgu pogradecar, Nikolla Niça.

Një ndër kirurgët e parë në Pogradec, Drejtor i Spitalit, Shef i Pavionit të Kirurgjisë, profesionist i cili kreu operacione në kushte mjaft të vështira, duke i qëndruar solemnisht betimit human të mjekut dhe besnikërisht kujdesit ndaj pacientit.

Ndroi jetë atëherë kur Pogradeci kishte shumë nevojë për profesionalitetin dhe bisturinë e tij

Për meritën dhe kontributin e tij në shëndetësinë e qytetit të Pogradecit, por edhe më gjerë, Nikolla Niça është nderuar me titullin “Qytetar Nderi”( Pas Vdekjes)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments