6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home SHKENCË/TECH Dronët tani mund të fluturojnë “në tufë” në mënyrë autonome, edhe nëpër...

Dronët tani mund të fluturojnë “në tufë” në mënyrë autonome, edhe nëpër një pyll të dendur

Një tufë prej 10 dronësh të ndezur ngrihen në një pyll në Kinë, më pas kalojnë rrugën e tyre midis degëve të rrëmujshme, shkurreve dhe mbi tokë.

Eksperimenti, i udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin Zhejiang, ngjall skena nga fantashkenca – dhe autorët në fakt citojnë filma të tillë si “Star Wars”, “Prometheus” dhe “Blade Runner 2049” në prezantimin e punës së tyre.

“Këtu, ne bëjmë një hap përpara (për) një të ardhme të tillë”, ka shkruar ekipi, i udhëhequr nga Xin Zhou, përcjell Telegrafi.

Në teori, ka një mori aplikimesh në botën reale.

Por teknologjia është dashur të përshtatet në mënyrë që robotët fluturues të mund të përshtaten me mjediset e reja pa u përplasur me njëri-tjetrin ose me objekte, duke rrezikuar kështu sigurinë publike.

“Kjo është hera e parë që ka një tufë dronësh që fluturojnë me sukses jashtë në një mjedis të pastrukturuar, në natyrë”, ka thënë Enrica Soria, eksperte në Institutin Federal Zviceran të Teknologjisë në Lozanë, e cila nuk ishte e përfshirë në hulumtim.

Sipas saj, eksperimenti ishte “mbresëlënës”. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments