6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Cila fytyrë është femër dhe cila mashkull?

Cila fytyrë është femër dhe cila mashkull?

Një iluzion optik që do t’ju bëjë të mendoni mirë

“Iluzioni i gjinive” i Richard Russell-it duket se përshkruan fytyrat e një burri dhe një gruaje, por imazhet janë në fakt dy versione të së njëjtës fytyrë.

Kontrasti në njërën prej imazheve është rritur, ndërsa në tjetrën është ulur, sipas iluzionit të moshës, transmeton Telegrafi.

Fytyra me kontrast më të lartë konsiderohet femërore, ndërsa fytyra me më pak kontrast konsiderohet mashkullore.

Sytë dhe buzët janë saktësisht të njëjta në foto, sepse kontrasti i tyre nuk është ndryshuar.

Kjo për faktin se tiparet në njërën prej fotove dukeshin më të errëta.

Në Përmbledhjen e Iluzioneve Vizuale të Oksfordit, Russell shpjegon: “Fytyrat e femrave janë më tërheqëse me kontrast të rritur sesa të ulur, ndërsa fytyrat e meshkujve janë më tërheqëse me kontrast të zvogëluar sesa të rritur”.

Ai tha se iluzioni “tregon rëndësinë e këtij lloj kontrasti për perceptimin e gjinisë”.

Shikuesit mbetën të hutuar ndërsa përpiqeshin të identifikonin se cila fytyrë ishte femër dhe cila mashkull.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments