6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KULTURË Mbretëresha Amalia që pagëzoi veshjen e bukur suliote të Çamërisë

Mbretëresha Amalia që pagëzoi veshjen e bukur suliote të Çamërisë

Greqia e re moderne, e krijuar më 3 shkurt 1830 në bazë të Protokollit të Pavarësisë, kishte nevojë për identitetin e saj pasi ishte nën sundimin osman për rreth 400 vjet. Si i tillë, çifti mbretëror i sapoemëruar me origjinë gjermane – Mbreti Otto dhe Mbretëresha Amalia – pranuan detyrën e ndërlikuar për të mbretëruar mbi shtetin e porsakrijuar me ëndje, kur mbërritën në kryeqytetin grek, të veshur me kostume tradicionale gjetën një popullsi që në masë të gjerë komunikonin mes tyre në shqip. Mbreti filloi të mbante me krenari fustanellën, në respekt të shtetasve të tij të rinj, ndërsa mbretëresha një fustan popullor romantik, e ndikuar nga Katerina, e bija e Marko Boçarit, e cila ishte në shërbim të saj. Veshja në fjalë mori edhe emrin e saj pra Amalia. Për ta, krijimi i një veshjeje kombëtare ishte i nevojshëm për të siguruar dhe krijuar një identitet të unifikuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Cilat janë shenjat dhe simptomat e kancerit të mushkërive?

Hulumtimi i ri ka zbuluar se pak më shumë se një e treta e njerëzve kontrollojnë mushkëritë e tyre kur duhet ta...

Recent Comments