6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SHKENCË/TECH Venera dhe Jupiteri do të duken si po përplasën, por ja çfarë...

Venera dhe Jupiteri do të duken si po përplasën, por ja çfarë do të ndodh në fakt

Ata që zgjohen herët këtë muaj kanë pasur mundësi të shohin shtrirjen pothuajse të përsosur të katër planetëve në qiellin e natës.

Por “spektakli” ende nuk ka mbaruar!

Kjo pasi që në orët e para të 30 prillit 2022, ne do të kemi mundësinë të shohim dy planetët, Venerën dhe Jupiterin “gati duke u përplasur” pasi ato do të duken se lëvizin jashtëzakonisht afër njëri-tjetrit nga “pika ku i shohim ne”.

Në fakt, të dy planetët do të afrohen aq shumë në qiellin e natës saqë do të duket se do të bashkohen në një masë gjigante, me shkëlqim me sy të lirë, sipas NASA-s.

Sidoqoftë, ata me teleskop do të jenë në gjendje t’i dallojnë dy objektet më qartë.

Planetët do të jenë 0,2 gradë larg njëri-tjetrit në afrimin e tyre më të afërt – pak më pak se distanca këndore e një hëne të plotë.

Spektakli do të jetë sërish i dukshëm në orët e agimit të 1 majit, por pozicioni i planetëve do të jetë i kundërt.

Sigurisht, planetët nuk janë fare afër njëri-tjetrit – orbitat e tyre thjesht do të duken ashtu nga pamja jonë e qiellit të natës këtu në Tokë.

Në realitet, planetët do të jenë 430 milionë milje (690 milionë km) larg njëri-tjetrit – më shumë se katërfishi i distancës midis Tokës dhe Diellit.

Ky ‘bashkim’ i dukshëm i Venerës dhe Jupiterit është “afrimi” i dytë që kemi parë këtë muaj, pasi Marsi dhe Saturni u rreshtuan në fillim të prillit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments