6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Katër zgjidhje të shpejta për flokët e yndyrshme

Katër zgjidhje të shpejta për flokët e yndyrshme

Flokët e yndyrshme mund të kthehen në një bezdi shumë shpejt dhe zgjidhja më efikase për to duket sikur është dushi.

Megjithatë ekspertët nuk e rekomandojnë gjithnjë, larja e tepërt e flokëve mund t’i prishë dhe të përkeqësojë problemin në flokët tuaj.

Aloe vera

Një nga mënyrat më të mira e natyrale për të balancuar flokët e yndyrshëm pa dyshim që është aloe vera.

E mbushur me antioksidantë dhe plot vlera ushqyese ajo do të ndihmojë edhe në daljen e flokëve të rinj.

Mjafton të hidhni në një enë 3 lugë gjelle me lëng limoni, 1 lugë gjelle me xhel aloe vera dhe 200 ml shampom flokësh.

Përziejini të gjitha këta përbërës dhe lani flokët me ta dy herë në javë.

Shumë shpejt do të shihni ndryshime në përbërjen e shëndetin e flokëve tuaj.

Çaji i zi

Në një çajnik të vogël shtoni gjysmë gote me ujë dhe 2 lugë gjelle çaj të zi ose dy bustina.

Vëreni të ziejë për disa minuta derisa të shikoni që çaji ka lëshuar esencën e më pas kulloni uji ose hiqni bustinat.

Ujin që përfituat lëreni të ftohet paksa dhe lyeni me të rrënjët e flokëve tuaj duke masazhuar me lëvizje rrethore duke e lënë për 20 minuta.

Në fund shpëlajeni kokën me ujë të vakët.

Lëng limoni

Limoni ka veti kurative për shumë pjesë të trupit dhe sidomos në lëkurë dhe flokë.

Për këto të fundit mund t’ju ndihmojë që të largoni yndyrën e tepërt.

Shtrydhni rreth 200 ml lëng limonësh të freskët, bashkojini me 100 ml ujë dhe hidheni këtë masë në flokët tuaj.

Lëreni të thahet për 10-15 minuta e më pas shpëlajini flokët me ujë të ftohtë.

Vezë dhe lëng limoni

Kombinimi i vezëve me lëngun e limonit mund të bëjë mrekulli për flokët tuaj.

Merrni dy të verdha vezësh, shtoni në to lëng limoni dhe përzieni mire.

Këtë masë merreni pak nga pak në duart dhe vendoseni tek rrënjët e flokëve tuaj nëpër të gjithë kokën.

Lëreni të thahet për 10 minuta e më pas shpëlajeni kokën me shampon si zakonish

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments