6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA A shkaktojnë bananet kapsllëk apo e lehtësojnë atë përfundimisht?

A shkaktojnë bananet kapsllëk apo e lehtësojnë atë përfundimisht?

Kapsllëku është një gjendje e vështirë për t’u kapërcyer. Ka shumë shkaqe të kapsllëkut duke filluar nga dieta e varfër deri tek mungesa e ushtrimeve.

Disa thonë se bananet shkaktojnë kapsllëk, ndërsa të tjerë thonë se ndihmojnë në parandalimin e tij. Ne i hedhim një sy dëshmive për të parë se cila është e vërteta.

Bananet janë një nga frutat më të njohura. Ato janë një vakt i lehtë dhe janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Është i pasur me disa vitamina dhe minerale të rëndësishme.

Është gjithashtu relativisht i pasur me fibra pasi një banane mesatare përmban 3.1 gram fibra. Fibrat është pretenduar prej kohësh se ndihmojnë në parandalimin dhe lehtësimin e kapsllëkut.

Mendohet se ato thithin ujin, duke ndihmuar jashtëqitjen të qëndrojë e madhe dhe e butë. Kjo nga ana tjetër përmirëson lëvizjen e jashtëqitjes përmes traktit tretës. Megjithatë, provat që fibrat ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut janë kontradiktore dhe të dobëta duke marrë parasysh se sa shumë profesionistë shëndetësorë rekomandojnë konsum të lartë të fibrave për pacientët e tyre me kapsllëk.

Disa kërkime tregojnë se fibrat e tretshme mund të lehtësojnë kapsllëkun. Të tjerë thonë se reduktimi i fibrave në dietë mund të ndihmojë në disa raste.

Nëse rritja e marrjes së fibrave do të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut duket se varet nga pacienti. Lloji i fibrave që konsumojmë gjithashtu mund të luajë një rol.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments