6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KURIOZITETE Zbulohen shkaqet e hapjes së “portalit të ferrit” në Amerikë

Zbulohen shkaqet e hapjes së “portalit të ferrit” në Amerikë

“Portal i çuditshëm nga ferri” hapet në liqenin amerikan me vorbull rrotulluese

Një “portal i çuditshëm nga ferri” ishtehapur në një liqen me një efekt të çuditshëm vorbull rrotulluese.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, vrima gjigante 22 metra ndodhi pasi nivelet e ujit u rritën shumë në rezervuarin e Liqenit Berryessa në luginën lindore të Napa-s, që shtrihet në majë të digës Monticello të Kalifornisë.

Uji i tepërt mund të vërtitet në një vrimë të madhe dhe të krijojë efektin spektakolar të vorbullës rrotulluese.

Vrima u pa edhe një herë në sipërfaqen e liqenit si tuneli 76 metra që funksionon si një vrimë kullimi që gëlltit rreth 1,360 metra kube ujë në sekondë kur liqeni ngrihet mbi 4 metra.

Inxhinierët në vitet 50-ta ndërtuan një vend derdhjeje si një alternativë ndaj kanalit më të zakonshëm, që përdoret për të kontrolluar rrjedhën e ujit nga një digë.

Sh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments