6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Kaq e thjeshtë është të zbulosh nëse vuan nga depresioni

Kaq e thjeshtë është të zbulosh nëse vuan nga depresioni

Shumë njerëz vuajnë nga depresioni dhe nuk janë të vetëdijshëm. Ka shenja të fshehta që kanë nevojë për të marrë ndihmë.

Imuniteti i dobët

Një shenjë e dukshme e depresionit është imuniteti i dobët. Një humor i keq çon në një reduktim të aktivitetit fizik, i cili dobëson sistemin imunitar. Nëse jeni shpesh të sëmurë, mos e injoroni atë.

Lodhje dhe përgjumje
Nëse jeni shpesh të lodhur, ju mund të merrni një pushim nga puna dhe nëse vazhdimisht jeni të përgjumur, muind të jenë shenja të fshehura të depresionit. Merrni këshilla, sepse në rast të depresionit, gjendja vetëm mund të bëhet më keq.

Mungesa e motivimi

Kjo është një nga shenjat më të dukshme të depresionit. Nëse ju nuk keni vullnetin për të punuar, për të biseduar me njerëz dhe gjithmonë ndjeheni keq, janë të gjitha shenja të depresionit.

Ushqimi

Nëse ju nuk hani gjatë ditës dhe gjatë natës sasi të mjaftueshme të ushqimit, ajo mund të çojë në çrregullime të ndryshme dhe probleme me peshën e trupit, e cila përfundimisht rezulton në një humor të vazhdueshëm të keq. Kjo është edhe një shenjë e depresionit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments