6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Çfarë shkruhet në pasaportat e shteteve më të fuqishme në botë

Çfarë shkruhet në pasaportat e shteteve më të fuqishme në botë

Shtetet e fuqishme të botës kanë pasaportat e tyre që japin garanci për secilin banor që pajiset me të. Secili shtet në pasaportën e saj ka të shkruar një garanci.

Pasaporta amerikane thotë: Se jeni nën mbrojtjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës mbi çdo tokë, nën çdo qiell.

Pasaporta kanadeze thotë: Se lëvizim një flotë për bartësin e kësaj pasaporte.

Pasaporta franceze thotë: Shikojeni mirë se je qytetar francez.

Pasaporta britanike thotë: Mbretëria do të luftojë deri në ushtarin e saj të fundit për mbajtësin e kësaj pasaporte.

Paspaorta zvicerane thotë: Një shtetas zviceran përkufizohet si dikush që ka borgjezinë e një komune zvicerane.

Pasaporta gjermane thotë: Të kesh nënshtetësi gjermane të jep të drejta dhe liri që nuk i kanë asnjë shtetas tjetër.

Pasaporta kosovare thotë: Kjo pasaportë është pronë e shtetit të Kosovës. Mbajtësi i saj është shtetas i Republikës së Kosovës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments