6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Si sot 157 vjet më parë u vra presidenti amerikan Abraham Lincoln!

Si sot 157 vjet më parë u vra presidenti amerikan Abraham Lincoln!

Nga Jahja Drancolli

Aktori John Wilkes Booth, një mbështetës fanatik i Konfederatës, i cili ishte gjithashtu spiun, më 14 prill 1865, pak pas përfundimit të Luftës Civile Amerikane, vrau presidentin amerikan Abraham Lincoln në Ford’s New Theatre. Aktori Booth gjatë shfaqjes teatrale ”Our American Cousin” (“Kushëriri ynë amerikan”), u tërhoq zvarrë në lozhën presidenciale dhe, gjatë shfaqjes, në një moment duke qeshur me të madhe për të bërë goditjen pa u vënë re, nga një distancë e afërt qëlloi Linkolnin në kokë me një Deringer të kalibrit 0.44. Më pas ai u hodh në skenë, duke thyer këmbën dhe duke thirrur “Sic semper tyrannis!” (“Kështu kalojnë tiranët!”) dhe iku. Presidenti Lincoln vdiq pas nëntë orësh, ndërsa Booth u vra nga agjentët federalë në Virxhinia pas 12 ditësh arratisje!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments