6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home SHKENCË/TECH Kometa më e madhe ndonjëherë po vjen drejt Tokës

Kometa më e madhe ndonjëherë po vjen drejt Tokës

Një kometë me një bërthamë 50 herë më të madhe se normalja, po vjen drejt Tokës me shpejtësi 35.000 kilometra në orë, raportoi BBC të mërkurën.
Teleskopi Hubble i NASA-s ka përcaktuar se bërthama e akullt e kometës ka një masë prej rreth 500 trilion tonë dhe është 136 km e gjerë – më e madhe se shteti amerikan, Rhode Island.
Por nuk është për t’u shqetësuar. Më së afërmi që do të vijë do të jetë një miliard milje larg nga Dielli dhe kjo nuk do të jetë deri në vitin 2031.
U zbulua për herë të parë në vitin 2010, por vetëm tani Hubble ka konfirmuar ekzistencën e saj. Dhe është më e madhe se çdo kometë e parë ndonjëherë nga astronomët.
“Gjithmonë kemi dyshuar se kjo kometë duhet të jetë e madhe sepse është kaq e ndritshme në një distancë kaq të madhe”, tha David Jewitt, profesor i shkencës planetare dhe astronomisë në Universitetin e Kalifornisë. “Tani ne e konfirmojmë se është”.
NASA e ka quajtur atë “Bernardinelli-Bernstein” pas zbulimit të saj nga astronomët Pedro Bernardinelli dhe Gary Bernstein.
Ata e panë atë për herë të parë, ndërsa punonin në Observatorin Ndër-Amerikan të Cerro Tololo në Kili mbi një dekadë më parë, kur ishte tre miliardë milje nga Dielli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments