6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Qumësht, Hurma Arabie dhe Fistikë – Formula Unike e Shëndetit

Qumësht, Hurma Arabie dhe Fistikë – Formula Unike e Shëndetit

Jemi mësuar së fundmi të shijojmë dhe vlerësojmë qumështin e bajameve, ose qumështin e arrorëve të tjerë si baza ideale për një sërë lëngjesh plot vlera dhe ushqyes.

Teksa jemi në mesin e një revolucioni të qumështit me bazë arrore, AgroWeb.org dëshiron t’ju prezantojë me qumështin e fistikut i pasur ma kalium, magnez, vitamina A dhe K, duke mos lënë pa përmendur dozën e mirë të proteinave.

Qumështin e fistikut e gjejmë në katër shije, duke nisur që nga ajo klasikja me aromë vanilje e deri tek ajo me luleshtrydhe, të gjitha shumë herë më të mira dhe më të shëndetshme se variantet tregtare që gjejmë nëpër raftet e marketeve.

Qumështi i fistikut me të gjithë shijet shtesë të tij është shumë i shijshëm, po aq i shijshëm sa çdo qumësht arror që mund të keni pirë deri tani. Fistikët janë natyralisht të ëmbël me pak nuancë të pikantes.

Qumështi kremoz i fistikut është natyralisht i ëmbël dhe nuk përmban asgjë artificiale. Ai ëmbëlsohet me hurma Arabie dhe me ushqime natyrale siç janë vanilja, kakao, luleshtrydhet e freskëta apo kafeja ekspres.

AgroWeb.org do t’ju tregojë formulën e përgatitjes së qumështit të fistikut në kushtet e shtëpisë. Mjafton që fistikët t’i mbani në ujë gjatë gjithë natës, t’i përzieni në një mikser ose sipas preferencës t’i ruani të paprekur për një ndjesi më të plotë.

Qumësht me fistik, hurma Arabie dhe vanilje


Përbërësit:
4 gota ujë
1 gotë uji plot me fistikë  pa lëvozhgë (të pakriposur)
Gjysmë gote me hurma Arabie pa bërthamë
Bishtaja e vaniljes e prerë në 5 centimetra ose një lugë vanilje pluhur
Një majë luge çaji me kanellë
Shumë pak kripë

Zhytini fistikët e qëruar në ujë dhe mbajini për gjashtë orë. Shpëlajini dhe kullojini. Hidhini në një mikser së bashku me 4 gotat e ujit, hurmat e Arabisë, vaniljen, kanellën dhe kripën.

Përziejini së bashku për 3 deri në 5 minuta dhe më pas hidheni në një napë ose kullesë, lëreni të kullojë dhe vendoseni në një enë ose shishe të mbyllur.

Qumështi i fistikut shijon më shumë kur është i ftohtë. Ruajeni në frigorifer për disa ditë. Përpara përdorimit tundeni shishen që lëngu të jetë i njëtrajtshëm. Kjo sasi vlen për katër gota.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments