6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Duart dhe këmbët e ftohta mund të jenë simptoma të një sëmundjeje

Duart dhe këmbët e ftohta mund të jenë simptoma të një sëmundjeje

Duart dhe këmbët e ftohta janë më të shpeshta në femrat se san ë meshkuj. Kjo shkaktohet nga një proces që mban temperaturën e trupit dhe organeve vitale. Nëse kjo ndodh shpesh,mund të jetë një tregues i problemeve serioze të shëndetit.

Anemia – nëse bashkë me ftohjen e këmbëve dhe duarve keni simptoma të tjera si dhimbje koke dhe lodhje trupore ju duhet të kontrolloni nivelet e hekurit në gjak. Hekuri është një component kryesor i molekulave të hemoglobinës që transporton oksigjenin në gjak dhe i jep ngjyrën e kuqe.

Diabeti – ftohja e duarve dhe këmbëve mund të jetë shenja e parë për një diabet. Kjo sëmundje lë pasoja në qarkullimin e gjakut dhe sistemin nervor dhe shoqërohet shpesh nga ky fenomen. Nëse ju jeni vazhdimisht të etur, ju hani shumë por nuk shtoni peshë dhe as humbisni, atëherë ju duhet të kontrolloni menjëherë nivelet e sheqerit në gjak.

Tiroidja – puna e ngadalësuar e gjëndrës tiroide shkakton një ngadalësim të metabolizmit dhe gjymtyrët e ftohta ose të ndjerit ftohtë në përgjithësi është një symptom e kësaj sëmundjeje. Lodhja trupore, përgjumja ngadalësimi i lëvizjes dhe i të folurit sikurse dhe intoleranca ndaj temperaturave të larta janë shenja të qarta të çrregullimeve të tiroides.

Stresi – gjithashtu stresi mund të jetë shkak i gjymtyrëve të ftohta. Ai përforcon adrenalinën, një hormon i prodhuar nga gjendrat adrenale që ngushton enët e gjakut duke e bërë qarkullimin e gjakut më të dobët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008)

Nga Jahja Drancolli Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008): Ndërhyrja në fasadën e...

Recent Comments