6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Patatja më e shtrenjtë në botë, 1 kg kushton qindra euro

Patatja më e shtrenjtë në botë, 1 kg kushton qindra euro

Le Bonnotte është patatja më e shtrenjtë në botë, e rritur në Île de Noirmoutier, një ishull në Gjirin e Biscay të Spanjës.

Këto patate të rralla rriten në tokë ranore që thith aromën e oqeanit. Hapësira e tokës në të cilën rriten patatet është e kufizuar në më pak se 50 metra katrorë.

Bonnot-et e brishta dhe delikate mblidhen ekskluzivisht me dorë, një nga një, vetëm gjatë një jave në vit, gjë që shpjegon çmimin e lartë prej 500 euro për kilogram.

Ato nuk duhet të qërohen, pasi lëkura thith të gjitha aromat dhe shijet e tokës dhe ujin e detit aty pranë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments