6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Sekreti për të mos i prishur shpejt frutat dhe perimet në frigorifer

Sekreti për të mos i prishur shpejt frutat dhe perimet në frigorifer

A blini fruta dhe perime dhe kur të ktheheni në shtëpi i vendosni direkt në frigorifer? Me siguri do të vini re se sirtarët e frigoriferit tuaj nuk janë aq mikpritës. Kjo pasi shumë herë frutat dhe perimet prishen nga lagështia që ka në këto sirtarë dhe fatkeqësisht detyroheni t’i hidhni në një kohë të shkurtër.

Pas blerjes së tyre, frutat dhe perimet duhet të ruhen siç duhet. Ato që kanë nevojë për frigorifer, i vendosim të palarë në raftin e posaçëm për frutat ose në raftin e poshtëm ose në mirëmbajtje (varet nga specifikat e frigoriferit tonë).

Por për të “luftuar” lagështinë që shkurton jetën e perimeve dhe frutave ju duhet vetëm një gjë për ta vendosur në sirtarët e frigoriferit. Një sfungjer i ri që do të blini nga supermarketi është truku ideal që do të arrijë të thithë gjithë lagështinë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments