6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home RETROSPEKTIVË “3 gënjeshtra të mëdha nga koha e Enver Hoxhës!”

“3 gënjeshtra të mëdha nga koha e Enver Hoxhës!”

“1- Kishte vjedhje

Kjo nuk është aspak e vërtetë. Në të gjitha koperativat buqësore, në të gjitha ndërmarrjet e ndryshme kryheshin vjedhje sistematike të produkteve buqësore , lëndëve të para etj. Kryesisht nga njerëz që kishin poste kyçe dhe qe kishin lidhje te forta me udhëheqësit e partisë.

2- Kishte punësim për të gjithë

Eshtë e vërtetë që papununësia ishte pothuajse 0 %. Kjo vinte sepse të gjitha koperativat, fabrikat, ndermarrjet e shtetit ishin të mbipopulluara me personel me punëtorë që nuk kishin aspak rendiment .

Per një punë që kërkonte 5 punëtorë qeveria akordonte 20 punëtorë. Kjo ishte politikë e mirëmenduar e regjimit për ti mbajtur njerëzit të zënë me punë.

3- Shëndetësia nuk ishte mirë

Kjo është tërsisht e pavërtetë. Vdekshmeria foshnjore që është treguesi bazë i nivelit të shëndesisë ishte shumë e lartë, mesatarisht e barabarte me vendet afrikane. Jetëgjatësia mesatare ishte shumë e ulët edhe kjo si ne vendet e Afrikës. Pajisjet mjekësore ishin të gjitha të vjetëruara dhe jo bashkëkohore”.

Dafina T A news24

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments