6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KAFSHËT Një dre i rrallë lindi në një kopsht zoologjik të Anglisë

Një dre i rrallë lindi në një kopsht zoologjik të Anglisë

Kopshti zoologjik Chester në Angli ka njoftuar lindjen e një dreri të rrallë, me pika Filipine, i quajtur Lyra.

Sipas medieve të huaja, dreri lindi si pjesë e një programi të shumimit, që u krijua me kërkesë të qeverisë së Filipineve. Vetëm 700 drerë me pika Filipine kanë mbetur në natyrë, duke i bërë një specie të rrezikuar.

Lyra u emërua pas një plejade. Nëna e saj quhet Nova dhe babai i saj Cosmos.

Kopshti zoologjik ngarkoi në Twitter një video të drerit duke eksploruar rrethinën.

Drerët me njolla filipinase janë zhdukur në disa ishuj të Filipines për shkak të gjuetisë, shpyllëzimit dhe pastrimit të pyjeve. Ata tani mund të gjenden vetëm në ishujt Panay dhe Negros. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments