6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SHKENCË/TECH Studimi i fundit siguron të dhëna: Çfarë do të ndodhë kur të...

Studimi i fundit siguron të dhëna: Çfarë do të ndodhë kur të shuhet dielli?

Një planet me madhësinë e Jupiterit është gjetur duke orbituar një yll “white dwarf”– mbetje bërthamore yjore – duke siguruar të dhëna se çfarë do të ndodhë në sistemin tonë diellor kur dielli, një yll, të shuhet përfundimisht.

Një ekip ndërkombëtar astronomësh vëzhguan fenomenin, i cili ndodh kur një yll nuk ka më karburant bërthamor për të djegur dhe shuhet. Planeti i largët, një gjigant gazi me masë 1.4 herë më të madhe se Jupiteri, ishte në gjendje t’i mbijetonte shuarjes së yllit.

Shkencëtarët thonë se zbulimi është në përputhje me llogaritjet e mëparshme. Megjithëse fenomeni ishte parashikuar, ai nuk ishte vërejtur kurrë më parë. Autori kryesor i studimit, Joshua Blackman nga Universiteti i Tasmanisë, tha:

“Ne parashikojmë që ky planet të ketë një distancë me yllin “white dwarf” midis 2.5 dhe gjashtë herë distancën e Tokës nga dielli, e cila është e ngjashme me atë të Jupiterit.”

Blackman tha se zbulimi hodhi dritë mbi atë që do të ndodhë kur dielli të mbarojë karburantin.

“Kjo është hera e parë që kemi gjetur një sistem që i ngjan çfarë ne presim të ndodhë me sistemin tonë diellor në pesë apo gjashtë miliardë vjet.”

Në pesë miliardë vjet, dielli pritet të zgjerohet, duke u bërë një “gjigant i kuq”.

“Në këtë proces, ka të ngjarë që të zhduken planetët e brendshëm. Ka të ngjarë që Mërkuri dhe Afërdita do të shkatërrohen,” tha Blackman.

Toka mund t’i mbijetojë ngjarjes, por nuk do të jetë e banueshme. Pasi dielli të mbarojë plotësisht karburantin, ai do të jetë një “white dwarf”.

Yjet “white dwarf” japin vetëm dritë të zbehtë, gjë që i bën praktikisht të pamundur të vëzhgohen drejtpërdrejt nga teleskopët me bazë tokësore. Ekipi e gjeti yllin “e vdekur” duke përdorur një teknikë ku drita nga një planet i largët përkulet nga graviteti i një ylli më të afërt.

Zbulimi ishte “krejtësisht i papritur”, tha Blackman. “Ne prisnim të shihnim një yll normal si dielli ynë. Kështu që kaluam shumë vite duke u munduar për të dhënat dhe duke u përpjekur të përcaktojmë nëse kemi bërë një gabim.”

Burimet: Guardian, Science News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments