6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Perimja që eleminon plagët në gojë

Perimja që eleminon plagët në gojë

Aftet janë plagë të vogla të bardha ose të verdha që pickojnë dhe shfaqen në pjesën e brendshme të gojës, nën gjuhë, në faqe ose në buzë.

Arsyeja pse shumë njerëz vuajnë nga ulcerat nuk dihet, edhe pse herë pas here janë shprehur pikëpamje të ndryshme.

Më e zakonshme është se është një sëmundje autoimune. Me fjalë të tjera, trupi nuk e njeh mukozën e gojës si të tijën dhe e sulmon atë. Një tjetër faktor kyç në shfaqjen e problemit është trashëgimia.

Aftat janë më të zakonshme tek gratë dhe fëmijët. Pas 30, frekuenca dhe intensiteti i shfaqjes së tyre ulet.

Karota, e pasur me karotinë dhe vitaminë C, ka veprim të fortë antioksidues dhe antiseptik.

Për të kuruar shpejt aftën, zieni 2 karota për 15 minuta në 2 gota ujë dhe pasi e lini ujin të ftohet, shpëlajeni gojën me të.

Për të njëjtin qëllim, mund të përdorni gjethe karrota. Zieni në pak ujë një grusht gjethe karrote të lara mirë, lërini të “ulen” për 15 minuta dhe kullojini. Nëse bëni shpëlarje goje me zierjen në mëngjes dhe në mbrëmje, aftet do të “zhduken” shpejt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments