6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI “Pas emrit „ Ulpiana“ cilët ishin emrat e tjerë, para se qyteti...

“Pas emrit „ Ulpiana“ cilët ishin emrat e tjerë, para se qyteti të mbaj emrin e sotshëm Prishtina?”

EMRAT E PRISHTINËS

“Kohë më parë, kandidatët për kryetar të KK Prishtinës, dhe jo vetëm ata, ua pata shtruar një pyetje, dhe atë:
Pas emrit „ Ulpiana“ cilët ishin emrat e tjerë, para se qyteti të mbaj emrin e sotshëm Prishtina?
E sonte po u tregoj të gjithë juve!

Emrat ishin:

ULPIANA
JUSTIANA SEKUNDA
ISTRIANA
ISTRINA
PRISHTINA
Nëse prishtinasit, vajzën apo mbesën e tyre e pagëzojn me emrin, JUSTIANA apo ISTRIANA si dhe ISTRINA, përgëzime dhe u trashëgofshin…
Herën tjetër për 12 mahallat e mëdha të Ulpianëve, Justianëve dhe Istrianëve nën turqinë dhe për Prishtinën e vjetër ( mahallat) pas 1912 tes…
Familjet më të vjetra ishin ( sot quhen shumica ndryshe) Haxhillarët, Gllavurdat,Çeçilerët, Hydaverdët, Çerkat etj…”

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ffatmir.brajshoritushi%2Fposts%2F6753674474702531&show_text=true&width=500

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments