6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home SHKENCË/TECH Toka po “ndiqet” nga një pjesë e Hënës

Toka po “ndiqet” nga një pjesë e Hënës

Një asteroid afër Tokës i njohur si Kamo`oalewa mund të përbëhet nga një pjesë e humbur e Hënës, thonë shkencëtarët.

Kamo`oalewa është një nga një grup objektesh misterioze dhe pak të kuptuara të quajtura kuazi-satelitë. Është një asteroid që rrotullohet rreth Diellit, por qëndron afër Tokës.

Si me të gjitha objektet e atij lloji, Kamo`oalewa është i vështirë për t’u vëzhguar. Ndonëse është relativisht afër Tokës – është afër 9 milionë milje larg – është gjithashtu shumë i zbehtë, rreth 4 milionë herë më i errët se sa ylli më i zbehtë që njerëzit mund të shohin në qiell.

Në të vërtetë, Kamo`oalewa mund të shihet vetëm për disa javë, çdo prill. Dhe madhësia e tij e vogël do të thotë që shkencëtarët mund ta gjurmojnë atë vetëm me një nga teleskopët më të mëdhenj në Tokë.

Megjithatë, kur po kalonte, shkencëtarët arritën të ekzaminonin modelet në dritën që u kthye nga Kamo`oalewa. Dhe ajo që ata gjetën sugjeron se mund të ketë një origjinë shumë të njohur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Cilat janë shenjat dhe simptomat e kancerit të mushkërive?

Hulumtimi i ri ka zbuluar se pak më shumë se një e treta e njerëzve kontrollojnë mushkëritë e tyre kur duhet ta...

Recent Comments