6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Sekreti absolut për të grirë qepën si një kuzhinier profesionist

Sekreti absolut për të grirë qepën si një kuzhinier profesionist

Qepa është “heroi i padukshëm” që udhëheq shumë nga pjatat tona të shijshme. Ajo i jep shije ushqimit tonë, mirëpo shpesh na sjell lot në sy. Sa i përket prerjes, duke kërkuar në internet, gjetëm në Purewow një mënyrë që do t’ju lehtësojë duart dhe do t’ju shpëtojë!

Konkretisht, kjo është një metodë me të cilën ju e prisni qepën pa mundim, ndërkohë që nuk rrezikoni të prisni gishtat.

Shikoni si ta prisni qepën në kubikë, në mënyrë efikase dhe të sigurt, me hapa të thjeshtë:

-Pritini rrënjën dhe grijeni qepën në gjysmë

-Përdorni një thikë të mprehtë dhe prisni rrënjën e tharë. Më pas me njërën dorë fiksojmë qepën dhe e presim nga lart poshtë. Qëroni atë

-Bëni 3-4 prerje horizontale në secilën gjysmë:

Vendosni pjesën e sheshtë të gjysmës së qepës dhe bëni 3-4 prerje horizontale. Përsëriteni për gjysmën tjetër.

-Bëni prerje vertikale në çdo gjysmë pjesë

-Duke e mbajtur thikën pingul me sipërfaqen, bëni prerje vertikale në qepë nga njëra anë në tjetrën. Përsëriteni për gjysmën tjetër.

-Pritini përgjatë qepës

-Me gishta mbajini mirë copat që të mos largohen nga vendi dhe prisni përgjatë qepëve në kubikë. Përsëriteni për gjysmën tjetër.

-Qepa e grirë është gati për gatim!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments