6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Ja çka i shkaktojnë trurit çipsat dhe pijet e gazuara

Ja çka i shkaktojnë trurit çipsat dhe pijet e gazuara

Keni dëshirë të vazhdueshme të konsumoni çipsa e pije të gazuara? Kjo mund të jetë si pasojë e 100 trilionë baktereve që jetojnë në zorrën tuaj, të cilët i tregojnë trurit se çfarë të han

Kjo është ajo çfarë shkencëtarët e quajtnë boshti ‘zorrë tru’. Ajo çfarë hamë ndryshon biokiminë e trupit, si dhe influencon mënyrën se si dukemi, mendojmë e ndjejmë, transmeton lajmi.net.

Zorrët krijojnë pjesën më të madhe të seretoninës e dopaminës, hormone përgjegjëse për gjendjen emocionale të njeriut.

Kësisoj, të ngrënit ushqime të shpejta e jo të shëndetshme si të tipit të çipsave e pijeve të gazuara mund të çojë në lodhje më të shpejtë, si dhe ankth.

Po ashtu, siç u cek më lart, të konsumuarit këto ushqime krijon përshtypjen e të qenit më të shëndoshë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments