6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse hani kokoshka çdo ditë?

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse hani kokoshka çdo ditë?

Nëse jeni një adhurues i kokoshkave, ka shumë gjëra rreth këtij ushqimi të dashur që ndoshta nuk i dini, veçanërisht kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj.

Bright Side tregon disa fakte se çfarë mund të ndodhë me mendjen dhe trupin tonë nëse hamë kokoshka çdo ditë.

1. Mund të shpëtoni nga kapsllëku
Nuk është vetëm një ushqim i lezetshëm për tu shoqëruar kur shihni filma, mund të jetë një ushqim i shëndetshëm, por vetëm nëse nuk i zhytni kokoshkat në kripë dhe gjalpë. Një tjetër gjë interesante është se është e pasur me fibra.

2. Mund të ndiheni më pak të stresuar
Ngrënia e kokoshkave jo vetëm që ndikon në formën fizike të një personi, por gjithashtu mund të kontribuojë në gjendjen e tij mendore. Kokoshka është një ushqim i pasur me karbohidrate dhe ka një indeks të ulët glicemik. Kjo mund të çojë në mbajtjen e niveleve të serotoninës dhe mund të ndihmojë në nivelizimin e disponimit tuaj. Kokoshkat mund të konsiderohen një karbohidrate komplekse.

Por, kur shtoni sheqer, kripë ose vaj, të gjitha përfitimet që mund të prisni nga kokoshkat janë zhdukur plotësisht. Mënyra se si i hani kokoshkat gjithashtu mund t’jua rrisë disponimin.

3. Mund të keni një shans më të lartë për të mbetur shtatzënë
Tani një funksion i tretë është bërë i popullarizuar sepse kokoshkat gjithashtu funksionojnë në rritjen e mundësive tuaja për të mbetur shtatzënë.

Shkencëtarët sugjerojnë se ngrënia e këtij rostiçeri të shijshme mund të ndihmojë në rritjen e aftësisë së ngjizjes tek meshkujt duke përmirësuar rrjedhjen e gjakut. Ajo ka të bëjë gjithçka me një lëndë ushqyese të quajtur Arginine.

4. PMS-ja juaj mund të përmirësohet
Ndonjëherë mund të ndiheni sikur keni milingona në pantallona kur keni PMS. Ndonjëherë edhe gjërat më të vogla janë aq irrituese. Lajmi i mirë është se kokoshkat në fakt mund të jenë gjëja që do t’i zhdukë këto simptoma të bezdisshme. Kokoshka rrit serotoninën, hormonin e ndjenjës së mirë. Kokoshkat ju japin gjithashtu një shpërthim të qëndrueshëm energjie, në mënyrë që të mos ndiheni të pangopur pak më vonë./21Media

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments