6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Historiani turk: "Skënderbeu u kthye në vendin e tij si mysliman.." (Video)

Historiani turk: “Skënderbeu u kthye në vendin e tij si mysliman..” (Video)

Historiani i njohur turk nga Stambolli në dokumentarin “Histori Kosove” të RTK-së ka folur ndër të tjera rreth shqiptarëve dhe konvertimeve fetare të asaj kohe, ku thotë se edhe heroi kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu u kthye në Shqipëri si mysliman, dhe më pas e ndërroi emrin Gjergj dhe luftoj kundër perandorisë. Sipas tij, konvertimet e tilla fetare, atë kohë ishin shumë të zakonshme.
Historiani turk përmend edhe Kosovën, ku thotë se në kohën para pushtimit osman, Kosova ishte e pushtuar nga serbët e dinastive të Nemanjës dhe të Dushanit. Kjo bëri që popullata vendase që ishin shqiptarët të krishterë të detyroheshin të dyndeshin në male, dhe pas pushtimit turk ata u kthyen sërish në kokat e tyre të aneksuara më parë nga pushtuesit sllav. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments